еМагазин
Image default
Македонија

Маж од Тетово на 69 годишна возраст, прв случај на заболен со коронавирусот во Тетово

Маж од Тетово на 69 годишна возраст е хоспитализиран откако кај него е утврден позитивен тест на коронавирусот, изјави денес д-р Шабан Мемети, директор на Институт за јавно здравје при посетата на Тетовскиот центар за јавно здравје.

Со тоа Тетово го има и првиот заболен со Ковид 19.

-Сношти е утврдено дека маж на 69 години бил позитивен на тестот за коронаврусот. Тој е хоспитализиран, не ми е позната состојбата, бидејќи дојдовме од Скопје во Тетово. Тој бил и претходно на болничко лекување на клиниката во Скопје и тука во Тетово. Сите блиски конакти и здравствени работници ќе бидат анкетирани од епидемиолозите од тетовскиот Центар за јавно здравје, рече Мемети.

Во Тетово досега се направени над 30 тестови.

-Тестовите се прават во на Институт за јавно здравје Скопје во лабораторија за вирусологија и дијагностика. Во моментов тука имаме пет пункта за рурални места, се земаат епидемиолошки анкети, вклучени се и матични лекари, рече Мемети.

Тој заедно со претседателот на комисија за заразни болести, д-р Жарко Караџовски се сретнаа со директорите на Центарот за јавно здравје, Клиничка болница и Здравствен дом.

-Задоволни сме од пристапот на тетовските установи. Апелираме граѓаните да ги почитуваат правилата и препораките на Светската здравствена организација (СЗО) и да се прават тестови на сомнителни случаи по индикација, рече Мемети.

МИА/Фото: Општина Тетово

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вкупно 201 заболени пациенти од корона вирусот: Регистрирани 24 нови случаи, од кои 15 во Скопје

Седумдесет и девет годишна жена од Пепелиште шие заштитни маски и ги подарува

(Видео) Браво: Компанијата “Ипринт“ од Прилеп почна со изработка на заштитен штит за лице

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Кревети на Катица Јанева и мебел, гардероба и чанти на Боки 13 одат на продажба

Редакција

Драган Спасов Дац побара оставка од пратеникот Павле Богоевски

Никола Осило

Заев: Нема да се кандидирам за претседател на државата, има подобри кандидати од мене

Никола Осило