еМагазин
Image default
Македонија

Мехмети: Најубаво ќе беше Османи да отидеше до мала Речица за да побара конечно да биде поставено државното знаме

Советникот на генералниот секретар на СДСМ и поранешен активист на Шарената револуција, Замир Мехмети се огласи на својот Фејсбук профил за „акцијата“ на вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, кој викендов изиграваше „инспектор“ за употреба на албанскиот јазик.

„Убаво е тоа што вицепремиерот за европски прашања оди во инспекција по институции за да види дали се спроведува законот за двојазичност.

Ќе беше уште поубаво ако текстот со видеото беа преведени и на македонски, пошто нели се залагаме за спроведување на закон..

А најубаво ќе беше и да отидеше до мала Речица за да побара конечно да биде поставено државното знаме, а не вака селективно да брка ситни политички поенчиња.

Или се бориш за вистинско спроведување на закон, или вака си се брукаш себе си и партијата, трето нема!“, напиша Мехмети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вицепремиерот Османи заработи казна за зборување на мобилен додека вози

„Ало Али, тука сум пред ДУИ. Како е планот за македонското знаме?„: Твитер го „подбра“ „инспекторот“ Бујар Османи

Да не треба сега Османи да го плаќаме и за контрола на употребата на албанскиот јазик?

(ВИДЕО) Бујар Османи стана и „инспектор“ за употребата на албанскиот јазик

Фото: Фејсбук/Мехмети

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нови рочишта за „Траекторија“, „Тендери“ „Тарифа“ и раздвоената постапка за „Насилство во Општина Центар“ на СЈО

Редакција

Лавров: Русија не е против договорот меѓу Македонија и Грција, спорен е правниот легитимитет на процесот

Никола Осило

Случај „ТНТ“: Стручното мислење на Архитектонскиот факултет покажува бесправно уривање на „Космос“

Редакција