еМагазин
Image default
ЧИСТА ОКОЛИНА

МЕР: Изградбата на гасоводот е според сите стандарди на квалитет и безбедност

Претпријатието Македонски енергетски ресурси реагира на соопштението на граѓанската иницијатива „Го сакам Водно”, и информира дека изградбата на гасоводот на лот5 , Скопје –Тетово – Гостивар, продолжува според основниот проект кој што има правосилно одобрение за градба, и сите други потребни дозволи дефинирани со позитивните законски прописи.

Од таму велат дека изградбата е според сите стандарди на квалитет и безбедност.

„Ако има сомнеж или индикации за каква било повреда на некои законски постапки и прописи, ги повикуваме сите што евентуално поседуваат такви информации да се обратат до надлежните институции во рамки на правниот систем на државата.

Воедно сакаме да информираме дека МЕР има постојана комуникација и соработка со гореспоменатото граѓанско здружение, со цел инклузивност, информираност и сеопфатност, и така ќе продолжиме и понатаму. Координацијата можеше да биде уште поефективна доколку граѓанската иницијатива воспоставеше појасна структура за комуникација со институциите, на што МЕР укажа некоку пати, и поради што се појавија извесни недоречености и недоразбирања“, се вели во соопштението на МЕР.

Во него се додава дека како резултат на овие разговори произлегле низа предлози идеи и сугестии кои што придонеле за намалување на влијанието врз животната средина.

„Напоменуваме дека Владата, МЕР и Град Скопје ги прифатија најголемиот дел од барањата и сугестиите, како што се намалување и стеснување на работниот појас, измена од 20км до 24км, со цел избегнување на сечење на дел од шумата, направен е проект за дополнителни мерки за ерозија, програма за рекултивација на која што веќе работи работната група, носење на закони за Водно, Матка и Гази Баба, за кои веќе се работи во надлежните институции, финансирање на неколку еколошки проекти, за кои има одлука на влада – и ред други технички барања и сугестии. Но, мора да се напомене дека барањето за изнаоѓање алтернативна траса во оваа фаза на реализација на проектот, не е возможна, од причини што неколку пати беа образложени“, се додава во соопштението.

Од МЕР велат дека барањето на некои од иницијативите за откажување од проектот Гасификација е целосно неприфатливо бидејќи е спротивно на интересите на граѓаните, спротивно на заштитата на животната средина и спротивно на очекувањата на бизнис заедницата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Активистите за спас на Водно: После месечна борба на претставки и жалби, стигнавме до амбис

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Град Скопје со беспилотни летала ќе ги лоцира загадувачите

Редакција

Општина Охрид тврди дека постапката за легализација на дивоградби е согласно позитивната законска регулатива

Редакција

Од 1 јануари државните институции нема да набавуваат пластика за еднократна употреба 

Редакција