еМагазин
Image default
Македонија

Меркел: Цврсто стоиме зад европската перспектива на Западниот Балкан

Германија цврсто стои зад европската перспектива на Западниот Балкан и ги поддржува земјите од тој регион во нивните реформски напори, соопштија од кабинетот на германската канцеларка Ангела Меркел.

-Поради доцното објавување на извештаите за земјите, рокот за одлука за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија беше краток. Пред оваа одлука, Сојузната влада мора да добие и согласност од Бундестагот, истакнато е во кабинетот на Меркел на прашањето од црногорскиот весник „Побједа“ да ги прокоментира одлуките на Советот на ЕУ да го одложи отворањето на преговорите со Северна Македонија и Албанија.

ЕУ во средината на месецов ја одложи одлуката за отворање на пристапните преговори со двете земји. Скопје и Тирана добија нов термин, октомври годинава кога членките на ЕУ ќе се изјаснат за тоа дали овие земји ќе ги почнат преговорите.

Германската канцеларка на крајот на дводневниот самит на лидерите на ЕУ, во Брисел, на кој одлуката за преговори беше одложена, се заложи дека ќе стори сѐ за одредување датум за почеток на преговорите на Северна Македонија за членство со ЕУ до октомври и оти таа ќе ја заложи сета нејзина политичка тежина за да се донесе таа позитивна одлука.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Mеркел не очекува брз прием на земјите од Западен Балкан во ЕУ

Ни порача ли Макрон од Самитот на ЕУ, дека за Македонија нема датум ни во октомври?

Прекинат Самитот на ЕУ, лидерите неможат да се договорат кој ќе ја води Унијата

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судење за „Рекет“: Радуловиќ и Туцаковиќ му дале пари на Боки 13 за телевизијата и за лекови од Италија

Редакција

Се менува законот за прекинување бременост: Вољата на жената на прво место

Никола Осило

Чифлиганец: Беспредметно е споменувањето на моето име во „Рекет“

Никола Осило