еМагазин
Image default
Свет

Меркел е политичарка во која луѓето во светот имаат најголема доверба, Путин е пред Трамп

Луѓето во светот најмногу доверба имаат во германската канцеларка Ангела Меркел, а во рускиот претседател Владимир Путин имаат повеќе доверба отколку во неговиот американски колега Доналд Трамп.

Тоа се резулта од анкета на Истражувачкиот центар „Пју“ со седиште во Вашингтон.

Во анкетата учествувале 26.112 испитаници од 25 држави.

Триесет отсто анкетирани веруваат дека Путин добро работи, што се однесува за светските прашања, а 34 отсто од нив имаат доверба во кинескиот лидер Си Џинпинг.

Дека Трамп добро работи сметаат 27 отсто анкетирани.

Во Меркел, според анкетата, доверба имаат 52 отсто анектирани. По неа следува францускиот претседател Емануел Макрон – 46 отсто.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Апокалиптични сцени од пожарот во Калифорнија: Досега загинаа 76 лица

Никола Осило

Воените трошоци во светот рушат рекорди, лидери САД, Кина и Саудиска Арабија

Редакција

Директорот на „Боинг“ призна дека е направена грешка со системот за предупредување во пилотската кабина на „737 Макс“

Редакција