еМагазин
Image default
Македонија

Меркел: Решавањето на спорот за името е многу важна вест

Германската канцеларка Ангела Меркел е задоволна поради надминувањето на деценискиот спор за името меѓу Македонија и Грција и смета дека сега е отворен патот за интеграција на земјава во НАТО и Европската унија.

-Ова е само мала, но многу важна вест, која има многу врска со војна и мир, како и со стабилност, изјави Меркел на собир на ЦДУ во Тринвилерсхаген.

Како што пренесе радиото „Дојче веле“ на македонски јазик, Меркел активно го следи проблемот уште од самитот на НАТО во Букурешт и прави обиди за наоѓање начин Македонија да стане членка на Алијансата и да се приклучи на Унијата.

-Сега, со Преспанскиот договор, патот за земјата е отворен, оцени канцеларката.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција, го потпиша и грчкиот претседател

„Македонија си го смени името, парите и пасошите“: Што пишуваат регионалните медиуми за ратификацијата на Договорот од Преспа

Уште колку чекори од Договорот од Преспа треба да се исполнат, за да станеме членка на НАТО

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Една и пол година затвор за поранешниот началник во УБК Горан Грујевски, кој е во бегство

Редакција

Злоупотреба во Охрид: Четири малолетнички објавувале „обработени“ фотографии од врснички со недолична содржина

Никола Осило

Вељаноски: Јас да бидам организатор на настаните? Срамота!

Редакција