еМагазин
Image default
Македонија

Меркел за Денот на независноста во дворот на Владата ќе ги слуша Тијана, Тамара и Емин Џијан

Денот на независноста, 8 Септември, ќе биде одбележан во дворот на Владата, под отворено небо.

Како што соопшти денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски, предвидена е богата програма, а поканети се сите граѓани.

– Во сабота, во 18 часот одбележувањето на Денот на независноста ќе почне со концерт за најмладите на „5+“ бенд, по што следува настап на Македонската филхармонија која заедно со Тамара и Тијана ќе изедат шлагери, а потоа е Емин Џијан, информира Бошњаковски.

Согласно Програмата, предвидено е и обраќање на премиерот Зоран Заев.

На Денот на независноста во посета на Македонија доаѓа германската канцеларка Ангела Меркел.

Агендата за посетата Меркел се уште не е прецизирана, но нејзиното совпаѓање со македонскиот државен празник 8 Септември само по себе зборува за симболиката, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски.

Ден претходно, во петок, во посета на Македонија ќе биде и австрискиот канцелар Себастијан Курц.

МИА/Илустрација: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МЗ: Македонскиот државјанин заразен со корона вирусот е во добра и стабилна состојба

Редакција

Општина Охрид не бара од Владата да ги преземе надлежностите, туку заедно да работат по препораките на УНЕСКО

Редакција

Уставните судии поделени: Ќе падне ли Законот за амнестија?

Редакција