еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Мерсиха Смаиловиќ: Користењето на погрешни термини за масакрот во Нов Зеланд е поддршка на тероризмот

Мерсиха Смаиловиќ од организацијата „Легис“ апелира до медиумите да користат вистински термини за масакрот во Нов Зеланд, кој е класичен акт на тероризам.

„Доколку продолжат да бидат неписмени, ќе ги опусменам со соодветни приговори, забелешки, жалби, тужби до надлежните органи и агенции.

Користењето на погрешни термини всушност е поддршка на злосторствата од омраза и тероризмот и поттикнување на вакви злосторства.

Стоп за говорот на омраза во македонските медиуми“, напиша Смаиловиќ на нејзиниот фесјбук-профил и објави фотографија од известувањето на МРТВ за тероризмот во Нов Зеланд.

фото: Фејсбук-профил на Мерсиха Смаиловиќ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Израдувајте ги вашите дечиња со најубавите производи од „Винчини“

Никола Осило

Горчливоста на „Медена земја“ присутна и во секојдневието: Дивите ги бркааат питомите

Редакција

(ВИДЕО) Генерал Стојанче Ангелов кршеше ќерамиди со глава

Редакција