еМагазин
Image default
Македонија

Мицкоски: Можно е исклучените пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да се вратат во партијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во ТВ дуелот со лидерот на СДСМ, Зоран Заев во емисијата „Само вистина“ на телевизијата Канал 5, одговарајќи на прашање за средбата со Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, односно пратениците кои беа исклучени од партијата, рече дека е можно тие и да се вратат еден ден во партијата и дека не ја исклучуваа таа можност.

На исклучените пратеници, како што рече, им ги презентирал ставовите на партијата за Законот за јавно обвинителство, во кој се одредува судбината на Специјалното јавно обвинителство и разговарале за други реформски закони.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ако Пендаровски изгуби на изборите, Заев ќе распише предвремени парламентарни избори

Името Северна Македонија сме си го избрале сами, вели Заев

ВМРО-ДПМНЕ доставила 65 амандмани за законот за СЈО

Фото: ВМРО-ДПМНЕ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За нацрт-амандманите за промена на Уставот, Македонија ќе ја консултира и Грција, иако тоа не го предвидува договорот од Преспа

Редакција

Акредитирани новинари незаконски снимале на гласачко место во Струмица

Редакција

Усвоен и третиот нацрт-амандман со кој се гарантира суверинитетот на Грција

Редакција