еМагазин
Image default
Македонија

Мицкоски му одговори на Мичел: Секогаш е најтемно пред зората

„Овој Договор е штетен за интересите на мојата нација и татковина и како таков е НЕПРИФАТЛИВ за ВМРО-ДПМНЕ и за огромното мнозинство на граѓани на Република Македонија, што впрочем и се покажа на последниот референдум, каде што и покрај бруталното и насилничко полнење на кутиите од страна на луѓе блиски до Владата, сепак на крај не успеаjа во намерата да обезбедат ни приближно услови за референдумот да биде прогласен за успешен“.

Со таква порака Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, одговори на писмото на Вес Мичел, помошник државниот секретар на САД за европски и евроазиски прашања, во кое му беше побарано да се заложи и јавно и приватно да им се отвори простор на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени во Собранието да се изјаснуваат по своја волја.

Писмото Мицкоски го завршува со зборовите „секогаш е најтемно пред зората”.

Заблагодарувајќи му се на поддршката за евроатлантските интегративни напори на Македонија, Мицкоски вели дека процесот на преговори со Грција бил манипулативен и сокриен од јавноста, а манипулативно било и референдумското прашање.

– Продолжувам и навистина не можам да поверувам како ќе се придонесе за стабилноста, мирот и сигурноста доколку се прифати Договор кој убедливото мнозинство на граѓани го отфрли на референдумот; со кој се менува Уставот со цел промена на Уставното име на државата; со кој се поништуваат сите стекнати права на Република Македонија како резолуцијата на ОН за прием на Република Македонија од 1993 година, Времената спогодба со Грција од 1995 година и Хашката пресуда во полза на Македонија од 2011 година; со кој се предвидува формирање на Комисија помеѓу двете држави со задача за ревидирање на историјата, археологијата и образованието, трајно наштетувајќи на идентитетот на мојата земја; со кој се откажува земјата од грижата за Македонските малцинства во други земји, но истовремено се откажува и од Македонците во дијаспората – порачува Мицкоски во писмото.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ вели дека како пријател на САД ја цени ангажираноста да се помогне во процесот и сака заеднички да се гради иднината на Македонија, но нагласува дека за него е важно самоопределувањето.

– Но, исто така сум човек кој силно верува во основните цивилизациски придобивки на самоопределување како Македонец и самоименување на мојата татковина Република Македонија – вели Мицкоски во одговорот до Мичел, кој го завршува со зборовите „секогаш е најтемно пред зората”.

Фото: ВМРО-ДПМНЕ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мичел до Мицкоски: Разочарани сме од челниците на ВМРО-ДПМНЕ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Продолжува судењето за случајот „Титаник“ на СЈО

Никола Осило

Филипче: Нема ниту една причина за некаков ризик или паника за корона вирусот во нашата држава

Редакција

Антикорупциска одлучи дека нема нерегуларности при исплатата на субвенции на тутунарите

Редакција