еМагазин
Image default
ДОБРОСОСЕДСТВО

Средба Мицотакис-Заев: Грција го поддржува проширувањето на ЕУ

За актуелните прашања и темите од заемен интерес, разговарале Кирјакос Мицотакис и Зоран Заев на нивната средба во рамките на Самитот во Солун, со фокусот ставен на заклучоците од Самитот на ЕУ, според соопштението од кабинетот на грчкиот премиер, јави дописничката на МИА од Атина.

– Дискусијата се фокусираше на неодамнешните заклучоци од Европскиот совет на 17 и 18 октомври, а при што премиерот ја потврди долгогодишната позиција на нашата земја за поддршка на европската политика за проширување со Западен Балкан, што ќе придонесе за обезбедување мир, стабилност и просперитет во поширокиот регион.

Исто така спомена дека Грција играше и ќе продолжи да игра активна улога во секоја насока за да се обезбеди овој тек. Мицотакис ја повтори неговата критика за Договорот од Преспа, но истакна дека од моментот кога ги обврзува двете земји е предуслов за европски тек, треба да се спроведе и да се избегнуваат постапки кои ја одржуваат тензијата, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер.

Оттаму додаваат дека двајцата премиери се согласиле дека зацврстувањето на добрососедските односи како и регионалната соработка остануваат суштински критериуми за сите фази на пристапниот процес, но и за зајакнување на нашите билатерални односи.

Мицотакис и Заев ја изразиле заемната волја за развој на економските и трговски односи меѓу двете земји, како и за спроведување на проекти што би ја олесниле поврзаноста во регионот во корист на билатералната трговија.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Екатимерини“: Мицотакис побарал од Заев да се почитува Преспанскиот договор ако земјата сака во ЕУ

„Macedonia the GReat“ колективна трговска ознака за производите од грчката област Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со Грција ќе се отвараат два нови гранични премини, едниот кај Мајден, другиот кај Маркова нога

Редакција

Берово преку „Клепало“ се поблиску до соседите од Бугарија

Редакција

По 20 години пауза: Договор за одбранбена соработка меѓу Грција и нашата земја

Никола Осило