еМагазин
Image default
Македонија

Министерот Димитров се збогуваше со рускиот амбасадор во Македонија, Шчербак

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска имаше проштална средба со амбасадорот на Руската Федерација во Република Македонија, Олег Николаевич Шчербак, кој ја завршува својата дипломатска мисија во Скопје.

Како што соопшти МНР, Димитров изрази надеж дека односите меѓу двете земји во иднина ќе се развиваат во духот на традиционалното пријателство и меѓусебно уважување. Притоа тој укажал дека Република Македонија, стратешки ориентирана кон евро-атланските интеграции, придава значење и на развивање на односите со Руската Федерација и е подготвена за интензивирање на соработката во сите области од заемен интерес.

Димитров на Шчербак му посакал успех во извршувањето на идните функции.

Фото: МНР

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Јанкуловска во „бомбите“ од „Титаник“: Дадовме по 2.000 евра за шиптарите и за Србите

Редакција

Пролонгирано заминувањето во затвор на Сеад Кочан

Никола Осило

СДСМ ќе го разгледат барањето на ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори, ДУИ се против

Редакција