еМагазин
Image default
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

Министерството за здравство отвори посебни сметки за донации: Може да се донираат парични средства, но и опрема 

Министерството за здравство им се заблагодарува на сите кои досега со донаци во парични средства и добра дадоа поддршка во напорите на институциите за справување со состојбата со Ковид-19 во земјата, информираат од таму.

Имајќи ги предвид бројните прашања и интересот за донации, министерството има отворено наменски донациски сметки.

За директна финансиска помош во парични донации за набавка на стоки, добра и услуги кои се потребни заради заштита на населението на Македонија од коронавирусот средствата може да се уплатуваат на:

Во денари:
Сметка бр. 1900100434 785 K2
Депонент на: НБРМ
Приходна шифра бр. 744311
Програма бр.10
Цел на дознака: „финасиска помош – КОВИД19“.

Во американски долари:
Correspondent bank details:
CITIBANK NA NEW YORK
Address: 111 WALL STREET NEW YORK
NY 10043
SWIFT BIC:  CITI US 33

Bank details:
NATIONAL BANK OF THE REPUBLIC OF NORTH MACEDONIA
Address: Bl. “Kuzman Josifovski Pitu” br. 1
1000 Skopje
Republic of North Macedonia
SWIFT: NBRM MK 2X

Final beneficiary:
IBAN: MK07100701000006669
Name: Ministerstvo za zdravstvo
Details of payment (:70).

Во Евра:

Correspondent bank details:
DEUTSCHE BUNDESTBANK ZENTRALE
Address:
Wilhelm Epstein Strasse 14
Frankfurt am Main
GERMANY
SWIFT BIC: MARK DE FF

Bank details:
NATIONAL BANK OF THE REPUBLIC OF NORTH MACEDONIA
Address: Bl. “Kuzman Josifovski Pitu” br. 1
1000 Skopje
Republic of North Macedonia
SWIFT BIC: NBRM MK 2X

Final beneficiary:
IBAN: MK07100701000006669
Name: Ministerstvo za zdravstvo
Details of payment.

За сите поединци или компании кои се заинтересирани да донираат заштитна опрема, медицинска опрема или медицински помагала или материјали, како и било какви други средства, добра и услуги кои се потребни за справување со коронавирусот (2019-nCov), тоа може да го направат во директна соработка со одговорните од Министерството за здравство.

За таа цел, Министерството за здравство има изработено листа на приоритети за набавки која може да се побара преку е-маил адресата на одговорното лице: [email protected]mk.Тука можат да се добијат конкретни инструкции за постапката за донација.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Пратеникот Павле Богоевски си поднесе оставка: „Гласот за одземање на мандатот на Груевски ќе биде мој последен“

Никола Осило

Стопанска комора на Македонија-Турција, МАТТО, ја одбележа десетогодишнината од своето основање

Редакција

Стечај за некогашниот гигант: На распродажба продавници, фарма и друг вреден имот на „Жито Вардар“

Никола Осило