еМагазин
Image default
Македонија

МКД: Обвинителите за „Рекет“ најмногу информации добиле од Стефанова и Кичеец

Порталот МКД објави дека обвинителите од Јавното обвинителство (ОЈО) најмногу информации за случајот “Рекет“ добиле од сведочењата на обвинителката од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Лиле Стефанова и осомничениот во случајот, Зоран Милески – Кичеец.

Стефанова сведочеше на 13 август, а Кичеец на 19 август, ден пред исказот на специјалната обвинителка Катица Јанева.

Неофицијално, МКД пишува и дека за истрагата на случајот „Рекет“ ќе бидат повикани и бизнисмени кои од досегашните искази биле посочени дека дале пари за некаква противуслуга од СЈО, но тоа не го потврдиле во предистражната постапка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За синот на Катица Јанева нема доволно докази дека е вмешан во „Рекет“

Колкава затворска казна може да добие Јанева, доколку биде осудена за „Рекет“?

Ристоска, Јосифовска или некој трет: Кој ќе ја замени Катица Јанева?

„Нудам 5.000 евра на било кој од СЈО да ги поапси сите “: Твитер за приведувањето на Катица Јанева за „Рекет“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Катица Јанева не поднела писмена оставка, усната не важи

Редакција

ВМРО-ДПМНЕ обвинува: Синот на Цветанка Иванова добил тендер од државата за чистење на патиштата во Источна Македонија

Редакција

Мицкоски не го оправдува бегството на Груевски, одговорноста да се бара од Заев и Спасовски

Редакција