еМагазин
Image default
Бизнис

Млекара Здравје ги имплементираше меѓународните IFS и BRC стандарди

Покрај веќе сертифицираните системи за квалитет и безбедност на храна FSSC (Food Safety System Certification) 22000 и ISO 22000, Млекара Здравје во целост ги имплементираше меѓународните IFS (International Featured Standard – Food) и британскиот BRC, највисоките стандарди во оваа област, информираат од компанијата.

“Со сертификацијата се потврдува беспрекорноста на процесот на производство, техничките перформанси и ефикасноста на услугата кон купувачите на Млекара Здравје, што воедно го потврдува и квалитетот на производите.

Овие активности на млекарницата имаат за цел да ја потврдат безбедноста и квалитетот на своите производи на домашниот пазар и интенцијата за пласман на производи пред меѓународните потрошувачи. Компанијата во континуитет дава значителен придонес за афирмација на квалитетот на македонските производи во светски рамки.

Во Млекара Здравје постои целосно автоматизиран процес на производство. Од обезбедените лактофризети, млекото директно се пренесува во производните погони, дополнително се прават контроли во повеќе фази“, велат од компанијата.

Млекара Здравје ги има имплементира и применува НАССР стандардите, со цел одржувањето на високиот квалитет на производите што и понатаму ќе биде основна цел на сите понатамошни развојни и инвестициони активност, велат од компанијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Влада: Платежни картички од 9.000 денари за 100.000 граѓани за купување домашни производи

Редакција

Агенцијата за стоковни резерви купува автомобил за 1,6 милиони денари

Никола Осило

„БТ Македонија“ го доби тендерот на МЕПСО за набавка на авиобилети вреден 84.000 евра

Никола Осило