еМагазин
Image default
Бизнис

Многу даноци, многу нејаснотии: УЈП со брошури ги запознава граѓаните со оданочувањето

Заради запознавање на граѓаните со оданочувањето на одделните видови на доход (примања) согласно новините во Законот за данокот на личен доход кој се во примена од 1 јануари 2019 година, како и за полесна пресметка и пријавување на остварениот доход преку системот е-Персонален данок e-pdd.ujp.gov.mk Управата за јавни приходи ги изготви следните брошури: Oданочување на доход од закуп и подзакуп (2019), Оданочување на капитална добивка од продажба на недвижен имот (2019), Оданочување на приходи од продажба на сопствени земјоделски производи (2019), Оданочување на приходи остварени од вршење самостојна дејност во 2018 година (2019), Потврдување на годишна даночна пријава за остварени приходи во 2018 година.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Бауер БГ“ го доби тендерот на Град Скопје за реконструкција на улица Димитрија Чуповски вреден 73.000 евра

Никола Осило

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на „Водовод и канализација“ за набавка на горива „тежок“ 400.000 евра

Никола Осило

Народна банка: Банкарскиот систем е стабилен и банките продолжуваат со давање услуги на граѓаните и компаниите

Редакција