еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

МНР нема информации за македонски државјани во Италија заболени од корона вирус, повикуваат на претпазливост при патување

Министерството за надворешни работи согласно информациите добиени од Генералниот конзулат на во Венеција – Италија, информира дека до овој момент нема информација за наши граѓани кои се заболени од коронавирусот.

„Според последните информации, потврдени се 159 случаи на заразени лица со коронавирус. Министерството за надворешни работи преку Амбасадата во Рим и Генералниот конзулат во Венеција, редовно ја следи состојбата на македонските државјани кои се наоѓаат во овој регион и остварува комуникација со надлежните италијански органи во врска со мерките што се преземаат за спречување на ширењето на коронавирусот,“ се вели во соопштението на МНР.

Министерството за надворешни работи препорачува зголемени мерки на претпазливост при патување во италијанските региони Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања во овој период. Повеќе информации можете да добиете на travel.mfa.gov.mk.

Во зафатените региони Ломбардија, Венето и Емилија-Ромања престојуваат околу 23.000 македонски државјани. Подетални информации околу развојот на состојбите, тие можат да добијат во Генералниот конзулат во Венеција на дежурниот телефонски број + 39 389 5837913 или е-маил [email protected]

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Превенција од коронавирусот: Маски за еднократна употреба, кои се најевтини, НЕМА

Корона вирусот може да затвори кумановски чевларски компании кои извезуваат во Северна Италија

Како да се заштитите од корона вирусот: АПЕЛ за целосно почитување на превентивните мерки

Инфективната клиника во Штип ќе функционира како објект за изолација за сомнителни случаеви на корона вирус

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Трамп: Ниту еден наш војник не загина во нападите од Иран, подготвени сме на се

Редакција

Случај „Монструм„: Се потврди дека “опел омегата” во депото е истиот автомобил најден два дена по петкратното убиство

Редакција

Се разработи „Криволак“: Војската на САД ќе гаѓа со „Блек хок“ хеликоптери, а потоа 2.000 војници во „Одлучен удар“

Никола Осило