еМагазин
Image default
Политика ТОП СТОРИИ

МНР проверува дали Груевски е во Унгарија

Министерството за надворешни работи соопшти дека согласно своите надлежности и во координација со надлежните институции во земјава поставува со цел да се верифицира информацијата во врска со објавата на Фејсбук профилот на поранешниот премиер Никола Груевски, кој објави дека се наоѓа во Будимпешта и дека таму ќе бара политички азил.

– Во врска со наводната информација објавена на Фејсбук профилот на г-динот Никола Груевски дека тој е во Будимпешта и дека побарал азил во Унгарија, Министерството за надворешни работи, во координација со надлежните институции во Република Македонија, постапува согласно своите законски надлежности во насока на верификација на информацијата, нагласува МНР.

Министерството нагласува дека веднаш по добивањето на релевантни информации во врска со наведеното, јавноста ќе биде соодветно и навремено информирана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Министерството за правда: Барање за екстрадиција за Груевски, ако биде потврдено дека избегал во Унгарија

Џолев: Обвинителството во ниеден момент не побара притвор за Груевски

За Спасовски судиите се одговорни зошто Груевски е во бегство

Груевски се јави на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Фуере: Владата ги повторува ужасните грешки на претходната, бегството на Груевски остави лоша дамка

Редакција

„Транспаренси Интернешнл“- Македонија и Унгарија: Унгарските власти мора да го екстрадираат поранешниот македонски премиер

Редакција

Претседателот на Судскиот совет, Караџоски повикан во Обвинителството

Редакција