еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

МНР упати протестна нота до Унгарија поради бегството и азилот на Груевски

Во Министерството за надворешни работи денеска бил повикан амбасадорот на Унгарија во Република Македонија, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски, информираат од МНР.

Целта на средбата, соопштија од МНР, била предавање протестна нота од македонска до унгарска страна, а по повод последните информации поврзани со бегството на Никола Груевски и неговото барање за азил во Унгарија.

Во таа прилика, државниот секретар Димовски изразил надеж дека Унгарија во случајов ќе постапи во духот на добрите билатерални односи и на европските вредности и принципи поврзани со владеење на правото и во тој контекст веднаш и без одлагање ќе го отфрли барањето за добивање на азилантски статус на осуденикот и бегалец од правдата Никола Груевски и ќе го предаде на Република Македонија, заради извршување на изречената казна затвор, како и продолжување и завршување на останатите судски постапки против него.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зошто на Груевски кој нелегално влегол во Албанија, му било дозволено да излезе со лична карта

Црногорско МНР: Нема ништо спорно во преминувањето на Груевски низ Црна Гора

Груевски во Унгарија има специјален третман оти бил премиер, унгарските власти не откриваат во која земја поднел барање за азил

Кабинет на Орбан: Унгарија досега нема добиено официјално барање за екстрадиција на Груевски

Фото: ВМРО ДПМНЕ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Погледнете ја реакцијата на ракометарите на Вардар после победата

Редакција

ЕЛЕМ распиша нов тендер за ископ на јаглен во РЕК Битола тежок 4,7 милиони евра

Никола Осило

„Само во Македонија“: Нефи Усеини повика на протест за рушење на дивоградбите пред општината во која е советник

Редакција