еМагазин
Image default
Бизнис

„Мој ДДВ, моја награда“ – со наградна игра ќе се зголемува фискалната дисциплина

На предлог на Министерството за финансии, со цел понатамошно зајакнување на фискалната дисциплина и подигањето на свеста на граѓаните за задолжително барање и земање на фискални сметки, на вчерашната седница на Владата е усвоена информацијата за организирање наградна игра „Мој ДДВ, моја награда“.

Мерката ќе генерира дополнителни приходи за граѓаните, а ќе ја спроведува Државната лотарија, како овластено трговско друштво во целосна сопственост на државата, во соработка со Министерството за финансии и Управата за јавни приходи, велат од Владата.

Фото: УЈП

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нелогичности: Владата ги намалува казните, а предвидува повеќе пари во буџетот од глоби

Никола Осило

За Царинската управа скопскиот аеродром се уште се вика „Александар Велики“

Никола Осило

Софтверско решение за неселктивно враќање на ДДВ-то

Редакција