еМагазин
Image default
Бизнис

„МојДДВ“: Скенирани повеќе од 22 милиони фискални сметки, повратот на ДДВ три милиони евра

Управата за јавни приходи (УЈП) известува дека заврши првото тримесечје од реализацијата на мерката поврат на 15 % од пресметаниот ДДВ којашто се спроведува согласно Законот за враќање на дел од ДДВ на физичките лица.

„Од воведувањето на мерката на 1.07.2019 до 30.09.2019 година регистрирани се 170.378 корисници на апликацијата МојДДВ, скенирани се 22.670.713 фискални сметки, остварен е промет од 11.423.978/620 денари, вкупен ДДВ 1.241.434.628 денари додека повратот на 15% од пресметаниот ДДВ изнесува 186.215.194 денари, односно 3.028.000 евра.

„Ги известуваме граѓаните дека согласно Законот, средствата од повратот остварен во месеците јули, август и септември 2019 година ќе им бидат исплатени на нивните трансакциски сметки до крајот на декември 2019 година. Натаму ќе следува исплата во текот на месец февруари за месеците октомври, ноември и декември, во април за месеците јануари, февруари и март, во август за месеците април, мај и јуни и во ноември  за месеците јули, август и септември“, велат од УЈП.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

МВР откри мултимилионски криминал: Кривични пријави за 12 лица – стечајни управници, инспектори, управители, банкари..

Никола Осило

„Еуромакс“ и македонскиот рударски потенцијал презентирани на најголемата светска рударска конференција

Редакција

Тендер „тежок“ 113.000 евра: Општина Струга купи луксузно „Ауди А6“ и уште три возила од „Јосифов“

Никола Осило