еМагазин
Бизнис ТОП СТОРИИ

Можни технолошки вишоци во Охридска банка по преземањето од Шпаркасе банка

Управниот одбор на Охридска банка АД Скопје преку Македонската берза го објави своето мислење и мислењето на Синдикатот во врска со објавената понуда за преземање на акции издадени од Охридска банка АД Скопје од страна на Штајермеркише Банк и Шпаркасен, АД (Шпаркасе банка).

Во своето мислење членовите на Управниот одбор го поздравуваат преземањето на банката.

Синдикатот, меѓудругото, соопшти дека се можни технолошки вишоци по преземањето.

„Имено, иако понудувачот ја препознава потребата за посветен и квалификуван кадар со локална експертиза, потенцијалната потреба за оптиматизација и консолидација како резултат на интеграцијата може да доведе до намалување на работните места“, пишува во мислењето на Синдикатот на Охридска банка.

Повеќе детали ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шпаркасе со купувањето на Охридска банка ќе ги загрози Стопанска, НЛБ и Комерцијална банка

Дали Комерцијална банка „се плаши“ од продажбата на Охридска банка?

Почнува продажбата на Охридска банка

Кои се членовите на Управниот одбор на Охридска банка

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Тимот на штипјанецот Панче Наумов работи на развивање на вакцина против корона вирусот во ОАЕ

Редакција

(Фото) Кои се најдобрите ресторани во Скопје

Редакција

Убава вест: Четиримесечното бебе, кое е најмлад пациент заболен од Ковид-19 во стабилна состојба

Редакција