еМагазин
Image default
Бизнис

МТСП: Работниците да пријават неисплата или манипулација со К-15 на бројот 15-131

Министерството за труд и социјална политика (МТСП) ги повикува компаниите да ги почитуваат оврските утврдени со Закон и со Колективен договор меѓу кои е и исплатата на К-15 до крајот на годината.

Исплатата на регресот за годишен одмор (К-15), како што соопшти МТСП, е право што е утврдено со Спогодба за изменување и дополнување на Општиот колективен договор за приватниот сектор од областа на стопанството.

Во Спогодбата е утврдено дека работникот има право на регрес за годишен одмор во висина од најмалку 40 проценти од основицата, под услов работникот да работел најмалку шест месеци во календарската година кај ист работодавач.

„Државниот инспекторат за труд е орган кој е надлежен да врши инспекциски надзор над примената на правата и обврските на работниците и работодавачите утврдени со Закон и со Колективен договор“, наведуваат во соопштението.

МТСП ги повикува и работниците, неисплатата на К-15 да ја пријавуваат на дежурниот телефонски број на Државниот иснпекторат за труд 15-131.

Напоменуваат дека во случаите каде ќе се утврди дека не е постапено согласно со Законот и Колективните договори, Државниот инспекторат за труд ќе преземе мерки согласно Закон.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Казна затвор до една година за работодавачите кои ќе манипулираат со исплатата на К-15

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Сметководителите бараат УЈП да ги реши техничките проблеми со системот е-даноци

Редакција

(Галерија) Царовска и Жбогар на закројување на лозје во „Попова Кула“ во Демир Капија

Редакција

Пад на прометот на Македонската берза во октомври

Никола Осило