еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Се воведува надоместок и за жените со обострана ампутација на дојка

Со новиот Правилник за листата за видовите телесни оштетувања врз основа на кои се стекнува со правото на паричен надоместок и процентите на оштетувањата, Министерството за труд и социјална политика воведува надоместок и за жените кои што имаат обострана ампутација на дојка.

„Досега право на надоместок имаа само жените со еднострана и обострана радикална ампутација на дојка. Воведувањето на ова право од пензиско инвалидско осигурување е на барање на повеќе Здруженија на жени за борба против ракот на дојка.

Во новиот Правилник којшто веќе е на сила се воведува и табеларно прецизно утврдување на острината на видот и процентите на телесно оштетување според острината на видот. Исто така е подобрен и целиот текст на самиот Правилник“, се вели во соопштението.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Попладне пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Редакција

Фрапантни податоци за насилството врз жените, секоја четврта е жртва на физичко насилство

Редакција

(Галерија) Познати дами се вклучија во зголемување на свеста за борба против рак на дојка: Погледни зад градникот!

Редакција