еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

МВР: 103 лица не го почитувале полицискиот час, приведени 63

Според статистиката на Министерството за внатрешни работи во текот на изминатово деноноќие на територијата на државата по однос на непочитување на забраната за движење во периодот од 21 до 05 часот, полицијата евидентирала 103 лица кои не ја почитувале оваа мерка, при што 63 лица биле приведени во полициска станица, 31 лице се опоменати и воедно биле сочинети и девет записници на место на настан.

Од МВР информираат дека во текот на вчерашниот ден евидентирани се 39 лица на кои им се издадени решенија за изолација и 111 граѓани кои на граничните премини потпишале изјави за самоизолација.

Извршени се и 61 контрола во угостителски и други објекти и утврдено е дека само во еден случај не се почитувале препораките и мерките на Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата донесе одлука полицискиот час за викенд да биде од 16 часот до 5 наутро

Двајца припадници на Армијата, подофицер и војник позитивни на коронавирусот

Од новозаболените со коронавирусот, 5 се здравствени работници од Клиниката за кожни болести

Трет смртен случај од корона вирусот: Почина пациентката од Дебар која долго време беше на респиратор

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Скопје џез фестивал, Авалон и другите одбиени проекти од Министерство за култура, ќе може повторно да аплицираат

Редакција

МИА анализира: Каков е распоредот на силите во грчкиот Парламент пред ратификацијата на Договорот од Преспа

Редакција

СВ-Инвест го доби тендерот на ЕЛЕМ за ископ во РЕК Битола вреден 49 милиони денари

Никола Осило