еМагазин
Image default
Македонија

МВР отвори бесплатна телефонска линија, за граѓаните да се информираат кои услуги функционираат

Министерството за внатрешни работи од утре (18.03.2020) во функција ги става бесплатната телефонската линија 080000201 и мејлот [email protected]k каде граѓаните (на македонски и албански јазик) ќе можат да добијат соодветна информација во однос на функционирањето на услугите и сервисите на МВР во претстојниот период согласно состојбата со коронавирус и препораките на Владата.

„Вработените во МВР, каде што тоа е возможно, ги редуцираа контактите со странките во делот на постапки и услуги кои не се итни и кои не се ограничени со рокови. Секогаш кога е тоа возможно, се користи телефонска или електронска комуникација, со цел да се одбегне доаѓањето на граѓаните во институцијата доколку тоа не е неопходно,“ информираат од МВР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Корона вирусот покажа колку сме себични

Три случаи на непочитување на самоизолацијата во Струмица и Тетово, четири се проверуваат во Скопје

Инспекции и во аптеките за цените на заштитните маски, десет објекти затворени зашто не ги почитуваат мерките

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Димитров се „спаси„: Не помина интерпелацијата за министерот за надворешни работи

Редакција

Академија за протокол: Погрешното знаме е еден од пострашните протоколарни гафови на нашите служби

Редакција

Заев повика на помирување за 27 април и ги повика пратениците да гласаат за уставните измени

Редакција