еМагазин
Image default
Политика ТОП СТОРИИ

МВР потврди: Груевски е во Будимпешта

Во Министерството за надворешни работи денеска беше повикан амбасадорот на Република Унгарија во Скопје, Ласло Дукс, на средба кај државниот секретар Виктор Димовски, со цел проверка на информацијата и по дипломатски канали дека поранешниот премиер Никола Груевски пребегал во Будимпешта и побарал азил во Унгарија, информираат од МНР.

По средбата во МНР, додаваат, потврда за веродостојноста на информацијата е добиена преку Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.

-Во разговорот беше нагласено, дека на својот европски и евроатлантски пат, Република Македонија е цврсто определена да опстои на вредностите на градење на правната држава, фунционирање на независното судство и борбата против организираниот криминал и корупцијата на сите нивоа, вклучувајќи ги и највисоките, што беше дел и од препораките во експертскиот извештај на Р. Прибе, соопшти МНР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Твитер зовре за бегството на Груевски: „Нели Орбан беше против азиланти“

За Спасовски судиите се одговорни зошто Груевски е во бегство

Фејсбук-коментари за бегството на Груевски во Будимпешта: „Шефе, јади гулаш, уживај и бери сила“

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Куновска: ВМРО-ДЕЗОРИЕНТИРАНА со Мицкоски или со GPS

Никола Осило

Притворените Мијалков и Јанакиески на суд: Нови рочишта за „Тврдина -Таргет“ и „Топлик“

Редакција

Груевски повторно хит во регионалните медиуми: Доби азил во Унгарија, Македонија го бара назад

Редакција