еМагазин
Image default
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

МВР: Се злоупотребуваат стари случаи со исчезнати лица за да се шири страв кај граѓаните

Министерството за внатрешни работи ги демантира информациите што вчера и денеска се споделуваат на социјалните мрежи дека е исчезнат Лука Божиновски.

– Се злоупотребува случај од 2017 година кога лицето е пријавено за исчезнато и веднаш пронајдено. Имено, Лука Божиновски е пријавен за исчезнат на 3.8.2017 во ПС Ѓорче Петров и веднаш е пронајден односно запрена е потрагата по него на 4.8.2017.

Апелираме до граѓаните да не наседнуваат на ваквите лажни вести со кои поединци сакаат да предизвикаат страв и несигурност, нагласуваат од МВР.

Ваквите лаги и дезинформации, според МВР, се прават со цел да предизвикаат страв кај граѓаните.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Детален преглед: За исчезнати се водат 64 лица

„Моментално нај тражени органи се муда„: Твитер „експлодира“ за наводните трговци со органи во Скопје

„Жив си затоа што имаш неквалитетни органи“: Твитер за наводните трговци со органи и сериски убиец во Скопје

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Драги соседи, зошто ги дадовте моштите на Гоце Делчев ако бил Бугарин?

Редакција

(Фото) Никола Димитров и Раул Гонзалес во Париз на одбележување на Денот на независноста

Редакција

(Фото) Хероите од цртаните филмови денеска во акција на Клиниката за детски болести

Редакција