еМагазин
Image default
Бизнис

МЗТ Пумпи оствари добивка од милион денари

МЗТ Пумпи АД Скопје за периодот јануари – јуни 2018 година оствари позитивен финансиски резултат односно нето добивка по оданочување во износ од 1.022.000 денари, соопшти компанијата преку Македонската берза.

„Друштвото за деловната 2018 година нема исплата на дивиденда. бложувањата во недвижности, постројки и опрема во деловната 2018 година изнесуваат 1.574.000 денари. Вкупните обврски по кредити на 30.06.2018 година изнесуваат 82.795.000 денари и во спредба со истиот период од минатата година бележат пораст од 7,5%.

МЗТ Пумпи АД Скопје продолжува да работи во насока да го подобри производството, а со тоа максимално задоволување на потребите и очекувањата на купувачите и рационализација на трошоците на работење и да ја одржи пазарната позиција со производи на високо и квалитетно ниво со цел да ги исполни планираните активности за 2018 година“, соопшти компанијата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со законски измени крај за лихварските провизии и трошоци кај кредитите

Никола Осило

Нова листа на УЈП: Над 4.500 граѓани и фирми должат 10,2 милијарди денари

Никола Осило

Верувале или не: Македонија повеќе обезбедува еднаквост на работните места од САД и Шведска

Редакција