еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

На 24. март во Градски парк во Скопје ќе се одржи Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

Мечувалечки клуб Ескрим оваа година, по трет пат, ќе ја организира Хуманитарната трка за деца со Даунов синдром. Истата ќе се одржи во Градски парк во Скопје во недела, 24. март, со почеток во 11 часот.

Секоја година сѐ повеќе луѓе се вклучуваат во поддршка и организаторите апелираат тоа да продолжи затоа што, како кажа Билјана Кузмановска, организатор на трката, за децата изминатата година, „Ова се нашите витези, ова се нашите шампиони!“.

Според нив, храброста на овие млади треба да биде негувана од секој аспект од нашето општество. Тие се сигурни дека и оваа година ќе приредат незаборавен настан кој ќе прерасне во традиционална манифестација која ќе ги поддржува лицата со Даунов синдром.

Хуманитарната трка за деца со Даунов синдром се одржува по повод Светскиот ден на лица со Даунов синдром. Сите средства собрани од котизациите ќе се искористат за доопремување на дневниот центар за лица со Даун.

За зголемување на поддршката се повикуваат сите да го проследат настанот на Фејсбук фан страната: www.facebook.com.

За купување на котизации треба да се посети www.smartrace.club.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Приготвени над 300 оброци во месецот на хуманост

Редакција

„Макпрогрес“ донираше производи за децата од СОС Детско Село

Никола Осило

Промоција на книгата „Уште музика и муабети“ од Георгиевски, на 10 декември

Редакција