еМагазин
Image default
Македонија

Најголем интерес за рефререндумот кај иселениците во Швајцарија и Словенија, заинтересирани и во Атина и Њу Делхи

До Државната изборна комисија преку веб апликацијата www.dijaspora.sec.mk до денеска до 12 часот се пријавиле 1.459 граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија во странство за претстојниот референдум. Најголем е интересот за гласање на македонските иселеници во Берн и во Љубљана.

Од нив, како што соопшти денеска од ДИК, 1.431 пријави се прифатени, 27 се одбиени, а една пријава е во обработка.

Најголем број пријави се доставени за гласање во Берн – 160, во Љубљана – 105, во Лондон – 93, и во Торонто – 88.

Најмал број пријави поднесени се за гласање во Атина, Киев, Њу Делхи, Подгорица, Приштина и Тирана – по една пријава.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Откако беа оштетени таблите: Спомениците во Скопје ќе бидат под засилен надзор

Никола Осило

Премиерот Заев го пријавил случајот „Рекет“ на 22 април годинава

Редакција

(Фото) Законот за јазици без потпис на Иванов, објавен во Службен весник

Редакција