еМагазин
Image default
ЖИВОТ

На Инфективна четири пациенти во тешка состојба поради компликации од морбили

Освен 16-годишната пациентка која е со церебрална парализа со пневмонија како компликација од морбили и е на механичка вентилација на Универзитетската клиника за инфективни болести, уште едно дете и двајца возрасни се во тешка состојба, информираат од оваа јавна здравствена установа.

Во изминатите 24 часа се прегледани девет пациенти и сите се хоспитализирани.

Станува збор за  две лица на возраст од 31 година од Бутел и од Тетово, 40-годишник од Сарај, 49-годишник од Чучер Сандево и 29-годишник од Струга, сите невакцинирани, 36-годишник од Бутел со непознат вакцинален статус, како и четиримесечно бебе од Сингелик, 11-месечно бебе од Гостивар и 2,5 годишно дете од Сопиште, сите невакцинирани.

На Клиниката има 46 пациенти од кои 28 се возрасни и 18 деца.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Прогласен крај на епидемијата на мали сипаници на територијата на цела држава

Редакција

(Фото) Паричката кај Ременски

Редакција

Македонските лекари делат рецепти за антибиотици како „луди“

Никола Осило