еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

На излез од земјата ќе се става печат со појаснување дека патните исправи се на Република Северна Македонија

Министерството за внатрешни работи да ги преземе потребните мерки и активности за спроведување на решение во преодниот период до создавање технички претпоставки за издавање на нови патни исправи. Издавањето на нови пасоши да започне од крајот на 2019 година.

Во преодниот период, Министерството за внатрешни работи при излез од или влез во Република Северна Македонија, во постојните и новоиздадените во преодниот период патни исправи ќе биде ставен печат кој ќе појасни дека патните исправи припаѓаат на Република Северна Македонија, одлучила Меѓуресорската работна група за извршување на обврските кои произлегуваат од Договорот од Преспа, информираат од Владата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За најмногу четири месеци треба да се сменат регистарските таблички од МК со NMK

За три дена на граничните премини и на аеродромите ќе има табли со Република Северна Македонија

(Фото) Владата на Република Македонија стана Влада на Република Северна Македонија

Влада: Од денеска Македонија е Република Северна Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Судење за „Тортура“: Камчев не се сеќава дека зборувал со новинарката Трајковска кога го апселе Љубе

Редакција

Имотната состојба на судиите и јавните обвинители ќе се проверува следната година

Редакција

„Афера.бг“: Знаат ли бугарските безбедносни служби дека Камчев одмара на јахта во Варна?

Редакција