еМагазин
Image default
Балкан

На кои места во Грција строго ќе биде забрането пушењето

Во Грција конечно ќе почне да се применува закон кој е донесен уште во 2008 година, а кој се однесува на забрана за пушење на јавни затворени места, пренесува дописникот на еМагазин од Солун.

Македонските граѓани кои периодов летуваат или ја посетуваат Грција, треба да бидат внимателни за пушењето во барови, клубови, ресторани, од затворен тип, на аеродром (освен во специјално определени простории за пушачи), но и на такси станици или постојки за јавен превоз.

Да потсетиме и дека во Грција од пред неколку месеци е забрането пушење и во автомобил, ако превезувате деца помали од 12 години.

Забраната која се однесува пред се на грчките граѓани, важи и за пушење во парламентот, судови, полиција, министерства, и други владини и локални институции, но и на спортските арени, детски и едукативни установи.

Законот се врати во фокусот откако новиот грчки министер за здравство Василис Кикилиас потпиша нота за конечно спроведување на законското решение.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ЕУ почна истрага за евентуална злоупотреба на еврофондови во Грција 

Редакција

(Видео) Путин во Белград со новиот автомобил, „бункер на тркала“

Редакција

Нова демократија за Договорот од Преспа: Не може да се смени меѓународен договор што има потпис од Парламентот, премиерот и министерот за надворешни работи

Редакција