еМагазин
Image default
Македонија

На локалните избори за гласање се пријавиле 5.400, а на референдумот за името 1.859 болни и немоќни лица

За референдумот на 30 септември за гласање се пријавени 1.859 болни и немоќни лица во 69 од 80 општини.

Гласањето за нив ќе се спроведе на 29 септември, кога членови на избирачките одбори ќе ги посетат во нивните домови.

Најмногу болни и изнемоштени за гласање се пријавиле во Демир Хисар – 145, во Прилеп – 143, во Струмица 107 и во Крива Паланка 100.

На локалните избори во 2017 година за гласање биле пријавени над 5.400 болни и изнемоштени лица.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

За референдумот за името право на глас имаат 1.806.336 гласачи

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Полицијата растера поголема група млади на Водно: Апел да се почитуваат мерките против коронавирусот

Редакција

Уапсен сопругот, осомничен за убиство на жената во Мала Речица

Редакција

(Видео) Цел Дебар излезе да ја види силата на МВР

Никола Осило