еМагазин
Image default
Македонија

На планините и во западните делови се очекуваат нови половина метар снег

Во попладневните часови во Македонија ќе има пообилни снежни врнежите, особено во западните делови, каде се очекува да се формира нова снежната покривка и над 50 сантиметри.

– Насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 сантиметри, а на планините во западните делови од Републиката и над 50 сантиметри. Заради ниските температури ќе има појава на голомразица. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Во западна и северна Македонија и утре ќе има врнежи од снег. Снежната покривка во овие делови дополнително ќе се зголеми за 10 до 20 сантиметри. Од петок до недела времето ќе биде стабилно и суво со ниски утрински температури и со услови за магла по котлините, велат од УХМР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) Нов снег во Скопје

Снежниот бран пристигна

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ивона Талевска ги вратила парите за затаен данок, судот ѝ го врати пасошот

Редакција

Нов протест на ВМРО-ДПМНЕ: Подгответе се за сообраќаен хаос

Никола Осило

Мицкоски му кажал на еврокомесарот Хан дека договорот со Грција е штетен и го критикувал Заев

Редакција