еМагазин
Image default
Свет

Најмалку 35 загинати по уривањето на надвозникот во Џенова

Бројот на загинати при уривање на надвозникот во Џенова се искачи на 35, а повредени се 16 лица. Помеѓу загинати има и три деца на седум, 12 и 13 години, соопшти италијанската полиција.

Пожарникарите и спасувачките екипи цела ноќ ги расчистуваа урнатините и трагаа по преживеани лица.

Надвозникот, дел од автопатот А10, се урна по силната бура пропратена со громови.

Надвозникот бил изграден во 60-тите години од минатиот век, а реконструиран во 2016 година.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Поради корона вирусот: САД ги суспендираше сите летови од Европа до земјата на 30 дена

Редакција

Министерката за здравство во Британија заболена од корона вирусот: Била нa прием кај премиерот Борис Џонсон

Редакција

(Видео) Убиен вработен во штабот на париската полиција откако заклал четири полицајци

Никола Осило