еМагазин
Image default
Свет

Најмалку 80 возила опожарени во западна Шведска

Најмалку 80 автомобили синоќа се опожарени во шведските градови Гетеборг и Тролхатен. Пироманите дејствувале истовремено во неколку реони.

– Имавме период со големи пожари, но во една иста вечер за толку кратко време да има пожар на многу различни места, не памтам такво нешто, изјави портпаролката на полицијата во западна Шведска, Ула Брем.

Полицијата претпоставува дека акцијата најверојатно била координирана преку социјалните мрежи.

Според очевидците возилата биле потпалувани од луѓе облечени во темна облека и со качулки. Тие носеле канти со бензин и бејзбол палки со кои ги кршеле стаклата на автомобилите.

Полицајците кои им помагале на пожарникарите биле нападнати со камења.

Шведскиот премиер Стефан Ловен изјави дека е „навистина лут“ и оти „општеството треба решително да реагира“.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Видео) Едно лице загина, десетици повредени во силен тајфун во Јапонија

Редакција

(Видео) Пред пет години: Бил Гејтс предупреди дека светот не е подготвен за корона вирусот

Редакција

(Видео) Либија пред пропаст: Кој е Генералот Калифа Хафтар – човекот што повторно ја „запали“ Африка?

Никола Осило