еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Најнеплатени професии: Можат само да сонуваат за просечна плата

Државниот завод за статистика (ДЗС) соопшти дека просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во декември 2019 година, изнесува 26.836 денари.

Податоците на ДЗС покажуваат дека во Македонија се уште има сектори каде просечната плата е за десетина илјади денари пониска од државниот просек.

Најниски просечни плати во декември, минатата година биле исплатени во во секторите: заштитни и истражни дејности (16.208 денари), производство на кожа и слични производи од кожа (16.424 денари), рибарство и аквакултура (16.844 денари), услуги поврзани со одржување на згради и дејности на уредување и одржување на животната средина и природата (16.890 денари) и производство на облека (17.816 денари).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Програмерите убедливо најплатени со просечна плата од 68.255 денари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Што е збунувачки во Законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови

Редакција

Секој отселен млад човек ја чини државата 15.848 евра годишно

Редакција

Убава вест: Министерството за земјоделство подготвува закон за донирање на вишок храна

Никола Осило