еМагазин
Image default
Балкан

На протестот за името Македонија во Атина екстремни десничари и членови на Златна зора се обидоа да влезат во Парламентот

За жал уште еднаш тонот на протестот го дадоа екстремни елементи и членови на Златна зора кои во нивниот обид да влезат во Парламентот, маскирани и со дрва, камења и палки ги нападнаа полицајците и десетици повредени завршија во болница, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас, за инцидентите на денешниот протест пред грчкиот парламент, јави дописничката на МИА од Атина.

Оттаму велат дека во демократијата слободното изразување на граѓаните е право за кое не се преговара, „па дури и за оние кои што сакаат да ја уништат, бидејќи како што велат, веруваат дека демократијата ја продаде Македонија”.

Од кабинетот на Ципрас потенцираат дека во исто време должност на сите оние кои веруваат и и служат на демократијата е да не дозволат такво нешто и да ги изолираат и осудат ваквите феномени.

МИА/Фото: РТ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(ВИДЕО) На протестот за името Македонија во Атина сериозни инциденти и повредени најмалку 15 лица

(ВИДЕО) Шок бомби, солзавец и пиротехнички материјали за крај на протестот за името Македонија во Атина

Слаб одзив на протестот за името Македонија во Атина: Полицијата изброја 60 илјади граѓани

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

КФОР: Ситуацијата на Косово е мирна и е под контрола

Редакција

Ќе трае до 6. април: Во Грција од денеска стартуваше целосната забрана за движење

Редакција

(Фото) Писателка на насловна страна покажа како изгледа сечена града, за да го покаже несовршенството во еден фотошопиран свет

Редакција