еМагазин
Image default
Техно

Над 400.000 граѓани купиле онлајн: Е-трговијата со пораст од 62%

Анкетата направена во првото тромесечие на 2018 година во Македонија, покажува пораст на онлајн трговијата.

„Во овој период нарачале/купиле онлајн 31,6% како процент од интернет корисниците, спрема 19,5% истиот период минатата година што претставува пораст од 62%. Тоа значи дека 406 илјади Македонци нарачале/купиле онлајн во последните 12 месеци“, вели авторот на текстот Нина Ангеловска, основач на „Групер“ и претседател на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија.

Ангеловска вели дека објавените резултати за 2018 година од страна на Државниот завод за статистика се охрабрувачки и можат да дадат мотивација за понатаомшни активности и работа за постигнување поголеми резулатати.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Што Македонците најмногу купувале онлајн?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Повеќе од половината од општините активни и на Фејсбук

Редакција

(Фото) Познати наградените на „Робомак“: Роботизирани раце, сфери и што уште не од младите научници

Никола Осило

100 милиони евра во онлајн трансакции во првите три квартали од годинава

Редакција