еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Намален бројот на издадени одобренија за градење

Во март годинава се издадени 219 одобренија за градење, за 20,9 проценти помалку во однос на истиот месец лани, објави денеска Државниот завод за статистика.

Според издадените одобренија за градење, предвидената вредност на објектите изнесува 2.729.753.000 денари, што е за 11,2 проценти помалку споредено со март лани.

Податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека во извештајниот период е предвидена изградба на 228 станови, со вкупна корисна површина од 24.572 квадрати.

Во Скопскиот регион ќе се градат 86 стана, од кои 38 во Општина Гази Баба, 22 во Кисела Вода, 17 во Карпош.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се очекува намалување на бројот на вработени во преработувачката индустрија

Прометот во индустријата во март намален за 21,1 отсто

Корона кризата удира: Намален бројот на работниците во индустријата

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во Македонија во услови на современо ропство живеат 18 илјади луѓе

Редакција

Од понеделник почнува исплата на паричната помош од социјална и детска заштита на шалтерите на банките по азбучен ред

Редакција

Поскапеле кафаните

Никола Осило