еМагазин
Image default
Техно ТОП СТОРИИ

Наместо со паметни телефони, ќе комуницираме со помош на очила

Во не така далечна иднина, најдоцна до 2025 година, наместо со паметни телефони, ќе разговараме со помош на очила.

Станува збор за очила со проширена реалност, проектот „Orion“ на Фејсбук и компанијата Luxottica.

Двете компании веќе некое време работат на овој проект, кој би можел целосно да го смени начинот на кој комуницираме и споделуваме содржини.

Се работи за очила-гаџет кои ќе имаат димензии како класичните очила, односно нема да бидат упадливи, а ќе поддржуваат модерни технологии.

Со нив ќе можеме да разговараме, ќе имаат камера за фотографирање и пренос во живо на социјалните медиуми, а на самите очила ќе се прикажуваат содржини, известувања и слично.

Постојат два потенцијални начини на управување на очилата – со гласовен асистент, кој Фејсбук исто така го развива или со посебен прстен кој ќе има сензор на движење и очилата ќе се управуваат со гестови.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Каков имот пријавиле уставните судии: Мурати има куќа и два стана

Редакција

Заев прашува како четири земји, три од нив членки на НАТО и наши пријатели, го дозволиле бегството на Груевски

Редакција

(ВИДЕО) Силјановска: Ако Пендаровски се чуствува небезбеден, што да очекуваме ние останите противкандидати

Редакција