еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Народната банка очекува пад од 3,5 отсто на македонската економија поради корона вирусот

Народната банка ја ревидираше проекцијата за раст на економијата за годинава. Новата проекција е намалување на економската активност од 3,5 проценти за годинава и закрепнување во наредната година за кога Народата банка проектира раст од 4,7 отсто.

Ова го соопшти гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска – Бежоска на денешната прес – конференција на која рече дека се очекува пад на личната потрошувачка од четири проценти, пад од 10 отсто кај бруто инвестциите, кај извозот 17 проценти, кај увозот 15 проценти.

Народната банка прави ревизија и кај инфлацијата, така што за годинава според проекцијата ќе биде околу нула во однос на претходно предвиденот од 1,5 отсто, додека за наредната година на 1,5 отсто.

Ревизијата следи како резултат на кризата предизвикана од коронавирусот.

Народната банка прави редовни проекции двапати во годината едната е во април, а другата во октомври.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Корона вирусот удри по трговијата: Пад на македонскиот извоз

Финансиска поддршка од државата за плати побарале 12.380 компании

Светска банка: Корона вирусот ќе ја однесе во рецесија македонската економија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Триглав осигурување“ ја зголеми добивката

Никола Осило

Распишан оглас за вработување во канцеларијата на премиерот Зоран Заев, плата до 24.997 денари

Никола Осило

ЈСП Скопје вработува 12 лица, плата до 40.798 денари

Никола Осило