еМагазин
Image default
Техно

НАСА предупредува дека потенцијално опасен астероид се доближува до Земјата

За четири дена, на 6 јуни, астероид класифициран како „потенцијално опасен“ ќе и се доближи на Земјата, соопшти НАСА.

Како што е наведено во соопштението на Агенцијата, астероидот со дијаметар меѓу 250 и 570 метри, ќе мине крај Земјата на растојание од 5,1 милиони километри со брзина од 11,1 километар во секунда, пренесува Тасс.

Во моментов астрономите имаат откриено повеќе од 8.000 астероиди, со дијаметар над 140 метри во радиус од седум милиони километри од Земјата.

Според експертите на НАСА, вкупниот број на големи астероиди во вселената близу Земјата би можел да достигне 25.000, пресметал Space.com.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Партнерот на Програмата за Развој на ОН, Samsung, во поддршка на Глобалните цели

Редакција

#ОстаниДома: Нова дигитална опција од Македонски Телеком

Редакција

Новото лице на иднината: Изрази ја својата уникатност со Galaxy Z Flip

Редакција