еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

НБРМ: Цената на горивата допрва ќе расте

Кај цената на нафтата за 2018 година е извршена значителна нагорна ревизија на очекуваниот пораст, што во услови на стабилна побарувачка во најголема мера се должи на очекувањата за дефицит на страната на понудата како резултат на геополитичките тензии меѓу САД и Иран, соопшти Народната банка.

„За 2019 година цената на нафтата исто така е нагорно ревидирана, со што сега се очекува мал раст, наспроти падот очекуван во април“, информира НБРМ.

Со оглед на тоа што цената на горивата во земјава зависи од движењата на цената на нафтата на меѓународниот пазар извесно е дека во наредниот период ќе има поскапување на нафтените деривати во Македонија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Топ пет компании кои се „израдуваа“ на милионски буџетски исплати во ноември

Редакција

Феудализам во Македонија: Работат, а живеат во сиромаштија

Никола Осило

Хорор во Скопје: До смрт ја претепал жената со која живеел во куќа на улица „Перо Наков“

Редакција