еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

НБРМ: Растот на економијата помал од очекуваното

Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ на редовната седница и одлучи да ја задржи каматната стапка на благајничките записи на нивото од 2,75 отсто.

Од Народна банка соопштуваат дека последните макроекономски показатели за домашната економија со нивната проектирана динамика од априлскиот циклус проекции, упатува на одредени отстапувања во одделни сегменти од економијата.

– Согласно со објавените проценети податоци, растот на БДП за првата половина од годината е послаб од очекуваниот, главно заради привременото запирање на дел од поголемите проекти во рамки на јавните инфраструктурни инвестиции.

За третиот квартал, при ограничен обем на расположливи податоци, засега не може да се даде попрецизна оцена за состојбата во економијата, но сепак, најголемиот дел од високофреквентните податоци упатуваат на продолжување на поволните движења во економијата и во овој квартал од годината – велат од НБРМ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ММФ ни предвидува минимален раст на БДП од 1,6%, Владата останува на проекцијата од 3,2%

Македонскиот БДП лани со пораст од 0,2 отсто

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Групата „Современ дом“ ја зголеми добивката

Никола Осило

Ангеловска-Бежоска: И во годината што е пред нас, ќе бидат одржани макроекономската и стабилноста на банкарскиот систем

Редакција

Уапсен поранешниот шеф на кабинетот на Сашо Мијалков, Тони Јакимовски

Редакција