еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Не е сосема сигурно дека коронавирусот ќе исчезне во летниот период

Не е сосема сигурно дека новиот коронавирусот ќе исчезне во текот на летото, соопшти денеска Европската агенција за контрола и спречување на болестите – ЕЦДЦ.

Странските агенции пренесуваат дека тоа е сериозно предупредување дека епидемијата може да продолжи дури и кога надворешните температури се зголемуваат, освен ако не се преземат мерки за нејзино спречување.

Сепак, додаваат дека ова предупредување остава малку простор за надеж дека Ковид-19 може да се однесува исто како и другите коронавируси кои се ендемски за човековата популација, а кои обично ги нема за време на летниот период.

МИА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зошто бројот на смртни случаи од коронавирусот е мал во Германија?

Двајца припадници на Армијата, подофицер и војник позитивни на коронавирусот

Од новозаболените со коронавирусот, 5 се здравствени работници од Клиниката за кожни болести

(Видео) Попови од возило ги прскаа улиците на Велес со света вода „против“ корона вирусот

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Од 15 јуни МВР ќе издава регистарски таблици со NMK, намсто со МК

Редакција

Управниот суд распиша тендер за набавка на лимузина од 1,6 милиони денари

Никола Осило

Скопјани со протест побараа сериозни мерки против загадувањето на воздухот

Никола Осило