еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Не се бореа Роза и Клара за сега вие на Цеца да личите, ам ај“: Твитер реакции за 8 Март

Во светот денеска се празнува Меѓународниот ден на жената, 8 Март.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Жените го слават 8 Март, рамноправноста се уште само декларативна

Историјатот на одбележување на овој ден е поврзан со имињата на Клара Цеткин и Роза Луксенбург. Првиот ден на жената е одбележан на 28 февруари 1909 година во САД по иницијатива на Социјалистичката партија на Америка.

Во 1910 година во Копенхаген е одржана Првата меѓународна конференција на жените и на неа е одлучено да се прославува Меѓународниот ден на жената, но без да биде утврден точен датум.

Следната година, на 19 март 1911 година овој празник по првпат е прославен од страна на повеќе од милион луѓе во Австрија, Данска, Германија и Швајцарија.

Празникот е главна тема на социјалните мрежи, а еве дел од твитовите:

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев: Мнозинство се уште нема, ќе знаеме на денот на гласањето

Редакција

Антикорупциска: Нефи Усеини како член на Советот не може да конкурира на тендер на Општина Охрид

Редакција

Граѓаните и фирмите „чуваат“ над милијарда евра во НЛБ Банка

Редакција