еМагазин
Image default
Македонија

Не се знае по кој критериум била избрана ќерката на Џафери, која се вработи во ЕЛЕМ

На денешната седница на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), претседателката Билјана Ивановска, за вработувањето на ќерката на претседателот на Парламентот, Талат Џафери во ЕЛЕМ, рече дека тие во ДКСК добиле информации од компанијата, но ги сметаат за недоволни.

Појасни дека според стручноста, ќерката на Џафери има завршено Правен факултет, магистрирала со 10 и поседува правосуден испит, но дека не се знае по кој критериум била избрана на конкурсот за вработување, и дека немаат информации за останатите кандидати кои се пријавиле на конкурсот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Антикорупциска решила два случаи на непотизам

Антикорупциска отвори предмет за дивоградбата на Матка, оти сите институции се прогласија за ненадлежни

Фото: Собрание

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Мицкоски: Можно е исклучените пратеници од ВМРО-ДПМНЕ да се вратат во партијата

Редакција

За лидерот на ИВЗ, македонскиот народ е див и нема идентитет, институциите молчат за говорот на омраза

Редакција

И официјално: ДУИ не е за предвремени избори, бара да се прифати Преспанскиот договор

Редакција